30 november 2022

Sejmi

 Prejšnji teden sta fanta šla na ribolov za par dni in nam pošiljala nesramno zapeljive slike s kičasto modrim nebom in krasnim soncem... Pa seveda za celo skrinjo hobotnic in rib in celo enega lignja je mali ujel! Ampak me smo bile precej bolj navdušene nad tistim soncem:D. Poglejte, no!

Pa rečite, če ni kičasto lepo!
Me pa smo vzdihovale v Ljubljani nad meglo, ki se je dvignila ravno za dve uri, če smo imele srečo... No, smo pa lahko šle na  božični sejem v Waldorfski šoli in še na knjižni sejem! Ampak po pravici povedano, smo bile vse tri kar razočarane... Nad obema... Waldorfski sejem je vsako leto bolj skomercializiran, vedno manj je tiste čarobne magije, v vrtcu ni bilo več naravnih kotičkov za občudovat, nobenih ladjic v orehovih lupinah za pihat in takih malih traparij, ki so jih nekoč občudovali (in smo jih doma posnemali;).

Siva meglena Ljubljana - na poti s kolesi na sejme...

V vrtcu smo se sicer čisto lepo imele, ko smo se sprehodile mimo lepo okrašene spalnice do kuhinje, kjer so nam postregli s čajem in piškotki, vseeno pa smo vse tri pogrešale tiste naravne kotičke, branje pravljic na postelji in tako dalje (saj ne, da bi zdaj šli poslušat pravljice k vzgojiteljicam, sta pa obe to želeli za druge otroke). No, saj sem vesela, da so vsaj moji otroci doživeli tisto čarovnijo, bi jo pa privoščila tudi drugim. Ko sem očiju povedala za naše razočaranje, je vedro komentiral: "No, fajn, ti vsaj ne bo treba vsako leto več tja hodit z njimi:D" Nisem edini optimist v tej familiji:D.
*Smo se pa zmenile s puncama, da ko bosta imeli otroke, bomo tako kot nekoč tukaj, okrasili vse stanovanje od tiste, ki bo živela na največjem in bomo tja povabile vse njihove otroke na čaroben dan:).

Čajanka v waldorfskem vrtcu na božičnem sejmu.

Prečesale smo vse, da bi našle vsaj Petruške, pa tudi teh ni bilo in tako smo se napotile dalje, na knjižni sejem, grenko vesele, da bomo imele pa tam več časa... Vendar nas je čakalo tudi tam neprijetno presenečenje... Vsako leto se vrnem iz sejma s kopico knjig, včasih jih dobesedno nisem mogla vseh nest, večkrat so bile težje od mene... Seveda, nazadnje ko je bil normalen sejem, so bili moji otroci še mali... In za male otroke je ogromno knjig, krasne slikanice, zanimive enciklopedije, 101 knjiga kako kaj naredit, recepti za otroke, ma kar češ... 

Pred vrtcem pa je bil en luškan palčkov kotiček:)

Ampak za malo večje pa... Kaj naj rečem? Za moje male nisem kaj dosti našla (pa pri knjigah res nisem izbirčna;), lahko pogledate v dobesedno katerokoli sobo v stanovanju, povsod je vsaj 50 knjig:D. Ampak letos sem se morala prav matrat, da sem našla kakšno, ker se pač bliža december in potem še januar z dvema rojstnima dnevoma in se na sejmu vedno oborožim. Najini otroci bi bili namreč strašno razočarani, če ne bi dobili nobene knjige...

Verjetno ni skrivnost, da obožujemo knjige...

Ampak v moji daleč najljubši založbi TZS (Tehniški založbi Slovenije), smo vse, kar nam je všeč že kupili, dobesedno imamo več kot pol njihovih knjig - smo gledale stojnico in šle: to imamo, to imamo, to imamo... :D In razumem, da ne morejo izdajat tako hitro, kot mi knjige konzumiramo:D. Ampak... nekak ni nobenih pametnih knjig za najstnice, ki nimajo problemov s šolo, zaljubljenostjo ali drogami. Sem namreč vprašala nekaj prijaznih prodajalk na sejmu, če mi lahko kaj priporočijo za moje male, razložila, kaj jim je všeč (pustolovske knige) in kaj jim res ni všeč (nič od Vinka Moderndorferja, tega reeeees ne marajo, noben od vseh treh in moram priznat, da jim niti ne zamerim...) In mi je kar nekaj prodajalk reklo isto: da je za to starost za napredne bralce res težko... in da naj začneta brat v angleščini... 

PS: Če bi slučajno tole bral kak založnik, se toplo priporočamo za kakšno knjigo za najstnice in najstnike, ki bo napeta, vendar ne ravno grozno krvava, ker na grozljivke pa vseeno nista, ki bo zanimiva, s plastičnimi liki, z malo bolj pestrim notranjim svetom, brez pretiranega pametovanja in pridiganja in kjer glavna junakinja ne bo ves čas jadikovala nad tem, da je dotični izbranec ne pogleda ali da ima grd nos ali da jo skrbi matematika v šoli. Razumem, da je to večina problemov večine najstnic, vendar sem prepričana, da obstajajo tudi take/i, ki bi si želele malo širši svet... Začelo se je res že pri nas, z Dnevnikom Jadrana Krta, ampak je bilo tudi kup drugih knjig (Gimnazijka, Rdeča pest, Bratovščina sinjega galeba, Dvojne počitnice, Lepi  janičar, Karl May... ma kup knjig za toliko stare otroke, kjer se je dogajalo, pa ni bila to samo neko jamranje;)). Literatura za odrasle je pa lahko vseeno še malo težka/dolgočasna/preveč khm, no, saj veste;) - neprimerna tej starosti;). Za kake predloge se toplo priporočam!
Harrya Potterja so seveda že večkrat prebrali. Nekoč Zlatolaskina najljubša knjiga;).
Hobita tudi.
Vinetouja tudi (Zlatolaskina najljubša knjiga zdaj).
Groznega Gašperja in podobno tudi - to je za punci že malo premalo.
Gospodar Prstanov še ostane.


7 komentarjev:

Anonimni pravi ...

Naj začneta brati v angleščini - me je kar malo stisnilo pri srcu :( Meni so za navdušenko nad Harryjem Potterjem predlagali zbirko Nekoč so bili čarobni (še ni prišla na vrsto, tako da ne vem, če je otrokom res všeč) in Miceni svobodni možje (Pratchett). Doma je veliko navdušenje nad vsemi knjigami D. Walliamsa in zbirko Ognjeno pleme, hit so 13-nadstropna hišica na drevesu (in nadaljevanja), Stekleni otroci (in nadaljevanji). Meni (odrasli bralki :)) ne grejo iz glave uradno mladinska dela, ampak z vse prej kot tipičnimi najstniškimi temami Krive so zvezde (in par drugih del J. Greena), Kradljivka knjig, Odposlanec in Fant, ki je postal most (Zusak), Vsi si želimo nebes (Beerten). Založba Miš ima zbirko Zorenje, ki je namenjena prav odraščajočim bralcem (ampak še ne morem priporočiti iz lastnih izkušenj). Tako, par idej, mogoče pride kaj prav. Upam, da se še kakšen predlog najde, bi ga bila tudi jaz vesela. :) Pa veselo branje!

Tjaša pravi ...

Čudoviti so tudi risoromani Odeje, Hugo Cabret, Dežela čudes.
Pa Drevo želja in Lučka.

veri pravi ...

Najnajlepša hvala obema za ideje! Ognjeno pleme tudi Zlatolaska obožuje, mislim, da je že vse prebrala:), tista zbirka nadstropnih hišic jima p ani tako sedla., v knjigarni Miš je bila ravno tista prijazna prodajalka, ki si je tako vzela čas za nas in nam je tudi priporočila Zorenje, vendar se je strinjala, da je večina tem takih - za normalno najstnico, ki pa mojima niso zanimive...
Si že pišem vse ostale na seznam, hvala! Tudi meni je bila všeč Greenova "Kje si, Aljaska?", pa od starejših recimo "Momo")

Tjaša, jaaaa, Odeje so kraaaasne! Drugih pa ne poznam in že romajo na seznam, bomo vsekakor prebrali, hvala!

Res hvala obema, točno to sem rabila!

Marta pravi ...

Delim iste težave - in približno podoben hčerin okus za knjige ... Zadnjič sem pred smetiščem rešila škatlo knjig iz prastare zbirke Zlata knjiga. Tu so se ji pa oči kar zasvetile ... Mogoče malo pobrkljata po naslovih knjig naše mladosti (Tajno društvo PGC, Dvojčici, Skrivnostni otok, Čudovite dogodivščine vajenca hlapiča, Deček z dvema imenoma, Tovarišija Petra Grče ...). Drugače je pa odlična zbirka Zgodbe s konca kamene dobe - o Dečku Brinu. Na prvo oko so videti take bolj otročje, ampak v svojem bistvu so pa po mojem tudi za malce starejše bralke zanimive - no, vsaj zame so :) Pa Igor Karlovšek - meni super večina njih, a če jim problemska literatura ni preveč ljuba, je pa odlična njegova knjiga Preživetje. Pa Zgodbe iz Narnije in Vsesvet ... Ali zbirka Baletni copatki mogoče?

Tjaša pravi ...

Veri, če jima je všeč Momo, je izvrstna tudi Endejeva Neskončna zgodba.
Obožujem pogovore o knjigah. In zapisujem ideje.

veri pravi ...

Marta, hvala za priporočilo - Zlato knjigo imamo večino knjig doma (dobila jih je žal sestra (ki nima otrok), tako da so se malo pogubile, malo sva si jih pa z bratom (ki ima otroke) razdelila, tako da nimamo vseh, ampak večino pa:). Tako da omenjene sta že prebrali, večinoma večkrat - sploh Dvojčici in Skrivnostni otok.Pa tiste iz kamene dobe zlatolaska OBOŽUJE! Imata najini hčerkici verjetno res podoben okus za knjige:). Že zapisujem vse predlagano!
Ampak za Tovarišijo Petra Grče pa še nisem slišala, to gre takoj na seznam!

Tjaša, Momo ravno bereta, meni je bil všeč:) Neskončna zgodba - to mi je nekaj znano - bom preverila, ali sta že imeli:). Sem za pogovore o knjigah, pa še kako! Med pandemijo sem mislila naredit en bralni krožek, kjer bi se mesečno dobivale na knjihgočveku:) A bi katero to zanimalo?

Meta pravi ...

Pozdravljeni,
občasno berem vaš blog že vrsto let, večinoma bolj za nazaj kot sproti.

Ob omembi Vinetouja sem se spomnila na zbirko Sinovi velike medvedke, ki sva jo z bratom prebirala veliko let nazaj, ko sva bila najstnika. Najbrž tam nekje 5. - 7. razred osemletke, v podobnem času, kot je začel izhajati Harry Potter ali malo prej. Govori o fantu iz plemena severnoameriških Indijancev. Brat, ki je malo mlajši in se bolje spomni vsega, kar je prebral, pravi, da je kar umirjena zadeva, ni veliko pobijanja, z nekaj krutimi prizori.

Mogoče bi za tako starost bila še Njegova temna tvar in Artemis Fowl. Mogoče bolj za zadnjo triado, kot za srednjo šolo.